Jste zde

Domů

Jídlo a pití

Pár receptů, 3. část

Bulharský pokrm Tikvenik

Rozpustíme v hrnci máslo a potřeme jednu vrstvu listového těsta máslem. Poté přidáme trochu máku. To celé se pak opět pokryje vrstvou z listového těsta, a tak dále, a tak dále. Celá pochoutka se posléze peče v troubě při 190° C dozlatova.

Pro výrobu sirupu uvaříme v hrnci vodu, do které přidáme med, cukr, skořici a hřebíček. Za stálého míchání se nám z toho asi za 10 minut vytvoří sirupová směs. Před podáváním teplou baklavu přelijeme horkým sirupem a necháme několik hodin ustát.

Malebi

Pár receptů, 2. část

Bulharská sladká baklava

Příprava: Maso osolíme a dáme na 1 až 2 hodiny do chladu. Mezitím nakrájíme na malé kousky cibuli. Maso pak důkladně zamícháme s kmínem a s pepřem, přidáme jemně nakrájenou cibuli a trochu vody.

Pak maso necháme další 2 hodiny uležet a poté vytvarujeme masovou směs do pravoúhlých podlouhlých placiček a smažíme. Smažené karbanátky "kebabčeta" podáváme se zeleninou dle vlastního uvážení.

Kavyrma (Kevarma)

Pár receptů, 1. část

Pro ty, kteří chtějí alespoň malou ukázku bulharské domácí kuchyně, snad poslouží pár typických bulharských receptů k vyzkoušení:

Předkrmy

Šopska salata - míchaný salát
Tarator - studená okurková polévka
Losovi Sarmi - plněné vinné listy nebo papriky

Hlavní jídla

Kebabčeta - pikantní rolovaná sekaná
Kavyrma - aromatický guláš se zeleninou a s rajčatovým protlakem
Džuveč - pikantní směs brambor, masa a míchané zeleniny pečená v hrnci

Dezerty

Bulharská kuchyně

Bulharsko a šopský salát

Současná bulharská kuchyně vychází z kulinářského umění a tradic již z minulých staletí. Své stopy zde také zanechal turecký vliv a vydatná balkánská kuchyně. Bulharská kuchyně tak patří se svými typickými pokrmy k nejrozmanitějším kuchyním celého Balkánu. Určitě neuděláte chybu, když zajdete na jídlo do některé z místních hospůdek, kam se chodí najíst i místní obyvatelé. Tam totiž většinou dostanete opravdu ty pravé místní speciality.

Bulharská vína, 3. část

Bulharská vinice

Vína z oblasti hornothráckých údolních rovin:

Hornothrácká údolní rovina představuje tu vůbec nejjižnější vinařskou oblast v Bulharsku. Její název je odvozen od dávných domorodých obyvatel, kteří osídlili tamní oblasti již před tisíci lety - Thráků. Jedná se o nejsevernější část historického území Thrákie. Geograficky je tato nížina ohraničena několika pohořími, na severu to jsou hory Balkánu a jejich podhůří Sredna Gora, na jihu pak Rodopy.

Bulharská vína, 2. část

Láhve bulharského vína

Vína z oblasti Černého moře:

Pobřeží Černého moře ve východní části Bulharska je nejen skvělým místem pro vaší letní dovolenou, ale také domovem těch nejlepších druhů vín, která jsou v Bulharsku vyráběna. Vděčí za to dlouhému a teplému podzimu, který je typický pro tuto zeměpisnou polohu. Ten stimuluje tvorbu cukru v hroznech, které jsou tak vhodné k výrobě vysoce kvalitních polosuchých bílých vín.

Stránky