Jste zde
Melnik
Autor: Klearchos Kapoutsis
V jihozápadní části pohoří Pirin v Bulharsku stojí Melnik, nejmenší bulharské město.
Leží 150 km jižně od bulharského hlavního města Sofie a 20 km severně od hranice s Řeckem.
Zajímavými útvary v okolí jsou strmé, podivně tvarované pískovcové skály, ve tvaru připomínajícím pyramidy.
V průběhu 17. a 18. století byla oblast důležitým centrem pro pěstování vína a tabáku.
Z této vinařské oblasti pochází stejnojmenná odrůda vína Melnik, která se dá označit jako jedna z nejlepších v Bulharsku.
Místní silné červené víno se v minulosti pilo i ve Francii, Španělsku, Itálii anebo v Rakousku. Pil ho dokonce britský premiér Winston Churchill.
Přibližně před 100 lety mělo město asi 1300 domů, více než 70 kostelů a 20 tisíc obyvatel.
Dnes má obyvatel jen necelých 300 a využívány jsou jen asi 3 kostely. I přes tak nízký počet obyvatel si status města dosud zachovává z historických důvodů.
Městečko je totiž pro své návštěvníky zajímavé pro svou starobylou atmosféru, díky které se můžete ponořit do slavné minulosti.
Charakteristické jsou zdejší bílé domky v architektonickém stylu bulharského obrození. Centrální náměstí je lemované tavernami a krásně malovanými kamennými domy s horními patry vyzdobenými dřevěnými balkóny.
Předpokládá se, že základní kameny místa položili Thrákové. Na dlážděných ulicích mùžete postupně vidět další "stopy", které poté zanechali Slované, Bulhaři, Řekové, Římané a Turci.
Melnik nabízí celou řadu památek, a je uveden spolu s Historickým muzeem, Kordopulovským domem, Roženským klášterem a stejnojmennou sousední vesnicí Rožen mezi 100 národními turistickými lokalitami v Bulharsku.
Historické muzeum bylo ještě donedávna umístěno v Pašovském domě, který byl postaven v roce 1815. Muzeum je pobočkou Historického muzea Sandanski a prezentuje například historii výroby vína v regionu a místní život v období bulharského obrození, zejména řeckých rodin.
K vidění je zde i etnografická sbírka, která se zaměřuje na oblast Pirin - Makedonie, nebo také nálezy z doby kamenné.
Kordopulovský dům byl vybudován v roce 1754 bohatým řeckým obchodníkem jménem Manol Kordopulov a je jedním z význačných domů v Bulharsku ve stylu architektury bulharského obrození.
V jeho vinném sklípku, vykopaném od domu přes tunel do sousední hory, je dnes umístěna výstava. Tento vinný sklep patří k největším v obci.
Vystaveny jsou tu obrovské vinné sudy a k vidění je i interiér domu s ornamenty, nástěnnými malbami, řezbářskými pracemi a malbami na skle.
Další zajímavou stavbou je Byzantský dům, jedna z nejstarších dochovaných civilních budov ze středověku na Balkánském poloostrově. Byl pravděpodobně postaven ve 12. nebo 13. století jako bulharská pevnost.
Pašův dům nechal postavit Ibrahim bej, který se řadil k nejbohatším bejům během osmanského panování.
Středověkou pevnost, která byla prohlášena kulturní památkou, najdete asi 1 km jižně od města, na kopci Sveti Nikola. Pochází z 11. století, v letech 1215/1218 byla přestavěna a při dobytí Osmany zničena.
Do současné doby se zachovala jen část východní zdi, která je v některých místech až deset metrů vysoká.
Asi 6 km od města stojí Roženský klášter, kam směřují kroky mnoha návštěvníků. Stavba pochází ze 13. století a ještě dnes je poměrně dobře zachovalý.
Současná budova pochází z 19. století. Můžete si odtud vychutnat výhled na pohoří Pirin a Belasica, a na pískovcové kopce ve tvaru pyramid, které byly vytvořeny erozí jílovité půdy.
Autor: donald judge